Britka prohrála spor o zmražená embrya

Hospodářské noviny

ŠTRASBURK/PRAHA, 8. 3. 2006
Natallie Evansová nemůže bez svolení bývalého partnera dále využívat společně počatá embrya »ze zkumavky«, rozhodl včera Evropský soud pro lidská práva. Evansová se na něj obrátila, když vyčerpala všechny právní možnosti doma v Británii. Žena absolvovala v roce 2001 umělé oplodnění, krátce předtím, než jí byly kvůli hrozící rakovině vyoperovány vaječníky. Pak se ale rozešla se snoubencem a dárcem spermatu, o pět let mladším Howardem Johnstonem. Ten odvolal svůj původní souhlas, že si Evansová může nechat implantovat některé ze šesti zmražených embryí. Johnston odmítá právní i finanční závazky, jež by podle britských zákonů měl i vůči dítěti, které by přišlo na svět touto cestou.

Soucit, ale po právu
Britská legislativa požaduje dohodu obou partnerů, aby uložená embrya mohla být dále použita. Zástupci čtyřiatřicetileté Evansové tvrdili, že je tak porušeno její právo na rodinný život, zanesené v evropské konvenci. Po operaci vaječníků se totiž nemůže stát »genetickou matkou«. Evropský soud však včera dospěl k závěru, že i když s Natallií Evansovou »velmi soucítí«, nad jejím právem převažuje nárok dárce zamítnout implantaci. Embrya sama nemají podle soudu »nezávislé« právo na život. Opačný verdikt Štrasburku by znamenal dalekosáhlé právní, lékařské i vědecké důsledky.

Nevzdává to
»Udělám vše pro to, abych měla vlastní dítě,« ujišťuje Evansová. Doufá, že se bude moci odvolat k »velké porotě« evropského soudního dvora, která by přezkoumala její kauzu. Spíše by ale uvítala, kdyby bývalý snoubenec změnil názor: »Možná si myslí, že už je pozdě. Není. «Johnston prý nepovažuje štrasburský výrok za své vítězství, ovšem dodal: »Převážil zdravý rozum. Pro mě bylo klíčové, abych se sám mohl rozhodnout, kdy a jestli vůbec založím rodinu.«Embrya by měla být podle britských zákonů zničena nejpozději do letošního října.



http://snoubenci.ascczech.cz