Češi tolerují nevěru více než jiní

MF, 13.2.2004, LENKA PETRÁŠOVÁ
Lidé touží, aby jim partneři byli věrní, sami to však nedodržují


Praha - Máloco bolí víc než odhalení partnerovy nevěry. Tuto zkušenost má za sebou čtyřicet procent Čechů a Češek. Alespoň to vyplývá z čerstvého průzkumu, který zpracovala agentura SC&C pro MF DNES.

Muži podvádějí častěji
Fakt, že jim byl partner nevěrný, připouští víc lidé z velkých měst. Každý třetí člověk také přiznává, že už někdy byl svému partnerovi nevěrný. Lidé, kteří nevěru přiznali, si také nedělají iluze o svých partnerech: většina z nich si myslí, že je partner už také podvedl. Že podlehli svodům cizího kouzla, přiznává o 12 procent víc mužů než žen. Podle sexuologů to znamená, že Češi patří k nejvíce svobodomyslným národům v Evropě. Paradoxní je, že třetina lidí, kteří v průzkumu odpovídali, nevěru odsuzuje úplně a každý druhý člověk se k ní staví odmítavě. Mnohem víc podvádění partnera odsuzují ženy a lidé vzdělanější.
Ne všem lidem se však zhroutí svět, když zjistí, že je partner podvedl. Hlavně umělci jsou k nevěrám svých protějšků značně shovívaví.
"Všechny mé ženy mi byly nevěrné. Někdy jsem to věděl, jindy ne, ale chápu to. Pokud se to nepřehání a partner nezachází příliš daleko, tak proč se kvůli tomu zlobit?" říká například známý hudebník Ondřej Soukup, manžel Gábiny Osvaldové, dvorní textařky Lucie Bílé.

Věrnosti si lidé cení
Paradoxní je, že Češi se sice nevěry dopouštějí, ale když mají seřadit ty nejdůležitější hodnoty pro partnerský vztah, stavějí věrnost na jednu z nejvyšších příček - hned za důvěru. Sexuolog Petr Weiss míní, že shovívavost k nevěře pramení z toho, že v České republice je jen velmi málo věřících.http://snoubenci.ascczech.cz