01 Svatba krok za krokem

02 Čtení při svatbě

03 CÍRKEVNÍ SŇATEK, KOMPLIKACE

04 WEB o teologii těla Jana Pavla II

05 Národní centrum pro rodinu (Brno)

06 Manželství CZ

Salesiánské hnutí mládeže

Sdružení salesiánských spolupracovníků

SIGNÁLY - Informační stránky o životě křesťanské mládeže

AUDIO

Rozdíly v mozcích mužů a žen

Prof. RNDr. František Vyskočil přednáší fyziologii a neurofyziologii na Přírodovědecké fakultě Univerzity Karlovy a také na Lékařské univerzitě v Kazani a je rovněž častým hostem pořadu Ženšen, Českého rozhlasu Leonardo.

Dokumenty

Katecheze papeže Františka

Katechismus katolické církve

Katolické dokumenty (on-line osobní stránky -Ing. Petr Kebrle)

Jinde ve světě

Ministry to the Newly Married

What is Ministry to the Newly Married? It is a mentoring program for Newly Married Couples, married in the Catholic Church, in the first five years of their marriage.

Alianţa Familiilor din România

DESPRE NOI Alianţa Familiilor din România (AFR) este o organizaţie a societăţii civile, care promovează valorile vieţii şi familiei

AmericanValues.org

Our mission is to study and strengthen fundamental American values. We ask these questions: * What are the values that lead to character and good citizenship, strong families, and a flourishing civil society? * What are the main challenges to those values? * How can we encourage and strengthen those values?

Australian Institute of Family Studies

C-FAM

The Catholic Family and Human Rights Institute (C-FAM) is a non-profit, non-partisan research and educational institute focusing on international social policy. C-FAM’s mission is to monitor the evolving international debate on social policy, and to assist governments at the UN and elsewhere to more deeply understand these difficult issues. C-FAM’s mission includes educating the public at large about the pressing issues debated at the UN and at other international institutions.

Catholic Society for Marriage Education

The aim of the Society is to promote and support marriage and family life in the Catholic vision by encouraging marriage and relationship education for couples considering marriage and for married couples, throughout Australia

e5 Man - HUSBANDS FASTING FOR THEIR WIVES

Join Thousands of Men in Over 80 Countries PROTESTANTS, ORTHODOX & CATHOLICS TO FAST TOGETHER The e5 Man fasts for his bride as a way to imitate Jesus as described by Saint Paul in his letter to the Ephesians, chapter 5 (for which the e5 is named).

Focus on The Family

Focus on the Family's Mission Statement: To cooperate with the Holy Spirit in sharing the Gospel of Jesus Christ with as many people as possible by nurturing and defending the God-ordained institution of the family and promoting biblical truths worldwide.

Full Time Mothers

Time for Parenting is an initiative of Full Time Mothers (FTM). FTM was founded in 1990 by parents concerned about the relentless drive to get all mothers into paid employment outside the home and all children into third party childcare.

Hnutie krestianských rodin

Österreichisches Institut für Familienforschung

Austrian Institute for Family Studies The Austrian Institute for Family Studies (ÖIF) is a scientific, independent organisation for application-oriented, interdisciplinary study to examine the structure and dynamics of families, generations, genders and partnerships at the University of Vienna.

Pontifical Council for the Family

The Pontifical Council for the Family, instituted by John Paul II with the Motu Proprio Familia a Deo Instituta in 1981, substituted the Committee for the Family created by Paul VI in 1973.

Relationship Central

A five session course set in a fantastic atmosphere. You will be served with a candlelit meal and/or coffee, tea and dessert in a romantic setting while listening to practical talks that are informative and fun, either given live or played on DVD. There is never any group work and you will never be asked to share anything about your relationship with anyone other than your partner.

Res Claritatis

Aktuální zpravodajství z katolického světa. Zasílá pravidelný přehled zpráv. Přihlásit se k odebírání zpráv je možné přímo na serveru res.claritatis.cz. http://res.claritatis.cz

Smart Marriages

Spoločnosť pre rodinu a zodpovedné rodičovstvo

Chceme podľa našich odborných schopností napomáhať kvalitu rodinného života na Slovensku, najmä kvalitu vzťahov medzi manželmi navzájom a medzi rodičmi a deťmi. - Považujeme za žiaduce, aby štátne orgány mali svoju protiváhu a spätnú väzbu v intenzívnych mimovládnych aktivitách v prospech silnej, funkčnej rodiny. - Ide nám o konštruktívnu spoluprácu a dialóg so štátnymi orgánmi, s orgánmi občianskej samosprávy, s cirkvami a s rôznymi verejnými inštitúciami na témy týkajúce sa rodiny.

The National Healthy Marriage Resource Center

The National Marriage Project

The mission of the National Marriage Project is to provide research and analysis on the state of marriage in America. Co-Directors: David Popenoe and Barbara Dafoe Wwhitehead

The Vanier Institute of the Family (Kanada)

The Vanier Institute of the Family seeks to create awareness of, and to provide leadership on, the importance and strengths of families in Canada and the challenges they face in all of their structural, demographic, economic, cultural and social diversity.

Theology of the Body

THRESHOLD - A Magazine about Marriage Education

Available to all marriage and relationship educators, celebrants and counsellors in Australia and New Zealand. It is designed to provide information and resources to meet the needs of all working in marriage and relationship education and to act as a forum for the discussion of current issues.

www.familyfacts.org

FamilyFacts.org is designed for quick-reference data and analysis on family and religious practice in America: - Download charts to include in presentations or publications. - Distribute Briefs, Reports, and related Heritage research electronically or in print. - Link to videos, charts, or other materials on websites and blogs. - Use FamilyFacts.org data and analysis in speeches and media interviews.

Plodnost

01 CENAP - Centrum naděje a pomoci

02 Liga pár páru

Antikoncepce a prirozene planovani rodicovstvi

Hnutí Pro život ČR

MUDr. Máslová Video

PŘEHLED HORMONÁLNÍCH ANTIKONCEPČNÍCH PREPARÁTŮ

Prirodzené plánovanie rodičovstva

USCCB - Natural Family Planning

Natural Family Planning is an umbrella term for certain methods used to achieve and avoid pregnancies. These methods are based on observation of the naturally occurring signs and symptoms of the fertile and infertile phases of a woman's menstrual cycle. Couples using NFP to avoid pregnancy abstain from intercourse and genital contact during the fertile phase of the woman's cycle. No drugs, devices, or surgical procedures are used to avoid pregnancy.

Zasáhla nás epidemie neplodnosti, říká lékařka Máslová

Profesní organizace

ASOCIACE MANŽELSKÝCH A RODINNÝCH PORADCŮ ČR, o.s.

Demografický informační portál

Autoři si kladou za cíl popularizaci demografie

Ústav zdravotnických informací a statistiky ČR (ÚZIS ČR)

Rozvod

Nesvátostná manželství - Specializovaný web

Společnost pro církevní právo

Společnost

CÍRKEVNÍ SŇATEK, KOMPLIKACE

Otázky a odpovědi

CitizenGO

What is CitizenGO? CitizenGO is community of active citizens who work together, using online petitions and action alerts as a resource, to defend and promote life, family, and liberty. We work to ensure that those in power respect human dignity and individuals’ rights.

Národní týden manželství

Rozhovor se zakladatelem v Česku - video

OBČANSKÝ INSTITUT, Bulletiny

Občanský institut je nestátní, nestranickou, nevýdělečnou kulturně-vzdělávací institucí konzervativního zaměření, jejímž cílem je podpora, šíření a rozvíjení myšlenek a hodnot, nezbytných pro fungování svobodné společnosti.

Obec přátelská rodině

Obec přátelská rodině je celostátní a každoročně pořádaná soutěž, která se snaží propagovat pro-rodinnou atmosféru v českých obcích a podněcovat jejich rozvoj.

Res Claritatis

Internetový zpravodajský server Res Claritatis přináší aktuální zpravodajství z katolického světa pod záštitou České dominikánské provincie. Server http://res.claritatis.cz je zaměřen na osvětu široké veřejnosti v oblasti života a postojů římskokatolické Církve jako prevence náboženské nesnášenlivosti a xenofobie. Můžete se přihlásit k odebírání zpráv a zadání akcí, které pořádáte.

Videa

Bůh, sex a manželství

Jde o krátká videa se stopáží kolem 5 minut, která se snaží prezentovat důležité morální křesťanské hodnoty přístupným způsobem. Lektorem je kněz P. Karel Skočovský. Videa jsou doplněna materiály ke stažení k hlubšímu promýšlení tématu.

CZ 1-01 Tale of Two Brains 1 - Mark Gungor

CZ 1-02 Tale of Two Brains 2 - Mark Gungor

CZ 2-01 Yo Mama Session 1 - Mark Gungor

CZ 2-02 Yo Mama Session 2 - Mark Gungor

CZ 3-01 How to stay married and not kill anybody 1 - Mark Gungor

CZ 3-02 How to stay married and not kill anybody 2 - Mark Gungor

MUDr. Máslová video

Pam Stenzel - Sex Still Has a Price Tag [EN+SK subs]

(slovenské titulky)

Prenatální vývoj

Zasáhla nás epidemie neplodnosti, říká lékařka Máslová