Setkání bývalých spolužáků

Může být nebezpečím pro vaše manželství?


Facebook junkies: Is your marriage at risk? Aisha Sultan, (Threshold No. 95, A magazine about marriage education)

Po setkání spolužáků střední školy po 20 ti letech, se jedna přítelkyně dostala do velkých potíží. Tak říkajíc, "zahořela láskou", kterou zažehly jiskry staré lásky ze studentských let. Byl zde ale velký problém. Oba žili v manželství. Její manželství se pak stalo strhujícím dramatem a skončilo bolestným rozvodem.

Nancy Kalish, (California State University in Sacramento) zkoumala nepříznivé následky setkání lásek ze školních srazů. Obnovení těchto starých lásek vás může zničit. Poznamenává, že mnoho lidí kolem 30 ti, se stává závislými na on-line komunikaci, když se zapletou do milostného dobrodružství. Většina jich ale žije v manželství a má malé děti.

Kdysi, museli lidé náročně a daleko cestovat, aby se mohli znovu setkat s láskou ze školních let. Bylo to obtížnější a bylo potřeba si to předem dobře rozvážit.

Dnes už nikdo nemusí cestovat do svého rodného města za bývalou láskou. K virtuálním setkáním spolužáků dochází denně na internetu. Po několika kliknutích na www. spoluzaci.cz (classmates.com), a při troše úsilí na Facebooku, narazíte na někoho, kdo vám v mládí zlomil srdce. Ale rozmyslete si to dvakrát, než pošlete zprávu, nebo ho požádáte o zařazení mezi přátele. Dnes je to velmi snadné a na internetu je k tomu příležitost.

Intenzita citů, které při tom vyplouvají na povrch, mohou některé lidi zastihnout nepřipravené, zaskočit je. Může se to podobat sklence alkoholu pro vyléčeného abstinujícího alkoholika.
Nancy Kalish říká, že někteří neurologové tvrdí, že hormony rozbouřené v teenage věku se ukládají jako senzory do emocionální paměti. První lásky se vtiskují do mozku, podobně jako závislost na kokainu. Když se setkáte s onou osobou z mladých let, nebo s ní chatujete, spustí to niterné pocity, že jste mladý a zamilovaný.
A když budete srovnávat rozmach a sílu mladé lásky, se stabilitou a bezpečím trvalého vztahu, snadno vám vyjde, co je opojnější? Stabilní manželství, jsou ohrožena.

Při zkoumání skupiny těch, kteří "znovu vzpláli" a žili v manželství, říká asi polovina z nich, že měli velmi dobré manželství. Ale jakmile jednou obnovili starý vztah, bylo těžké s ním přestat. Přicházeli za mnou s pláčem. Říkali: "Já to chci vrátit zpět, abychom měli manželství jako dříve, ale nevím jak zvládnout, tyto moje nové city".

Bill Mitchell, soukromý detektiv z Jižní Karolíny, který téměř 40 let sleduje záletníky, říká, že snadný přístup k internetu je zdrojem stále většího počtu mimomanželských "povyražení".
Říká: " Oni vykopávají svojí starou minulost". Protože se ale jedná o staré vztahy ke spolužákům, mají méně obranných mechanizmů.
Nancy Kalish tvrdí, že nejlepší způsob jak zacházet s těmito závany minulosti, je zdvořile odpovědět:
"To je prima že tě vidím", a nabídnout shrnující informace o svém životě až dosud. Při druhém pokusu o kontakt, je nejlepší, komunikaci laskavě, ale rázně ukončit. Avšak pokud v ní budete pokračovat a začnete společně vzpomínat, tak už jste chyceni do pasti!

Zdroj: St. Louis Post-Dispatch, February 13, 2009