Sedm argumentů proč se svatbě raději vyhnout

Lidové noviny, 11. 11. 2003, Archiv LN

Náš vztah je jen naše věc
Pokud vztah funguje i bez úředního potvrzení, razítko není třeba. Pro většinu lidí jde o čistě formální záležitost (nepotřebují jej dnes ani kvůli bytu, ani kvůli novomanželské půjčce, jako tomu bylo dříve), funkční soužití stejně žádný úřední akt ani nevybuduje, ani nezachrání. Ovšem tento argument je sice logický, avšak bohužel ne zcela správný. Podle statistik totiž nesazdané páry ničí svůj vztah častěji, než páry posvěcené symbolickým rituálem svatebního obřadu.

Nechci dělat příbuzným divadlo
Někteří lidé mají přitom nechuť právě k rituálu svatby samému. Podle nich jde o pouhé divadlo pro příbuzné. Avšak pokud má tento názor jen jeden z partnerů, ve většině případů jde jen o výmluvu.

Jsme si tak vzácnější
Psychologický argument: V neformálním soužití by neměla fungovat tzv. únava ze vztahu. Nic není jisté, kdykoli můžeme odejít. Oba partneři se tedy stále snaží vztah rozvíjet.

Ušetříme si náklady na právníka
Když už se partnerský vztah rozpadne, nemusejí oba aktéři absolvovat nepříjemné úřední kolečko ukončené rozvodem. V některých případech je ale majetkové vyrovnání nesezdaného páru ještě obtížnější než v případě rozvodu.

Ohlídám si své peníze
Partneři si udržují plnou kontrolu nad svým majetkem, aniž by museli u notářky sepisovat předsvatební smlouvu. Právě takovým způsobem totiž mohou ošetřit své majetkové záležitosti lidé, kteří se rozhodnou pro svatbu.

Nechce se mi utrácet za něco, co pro mne není důležité
Svatba je nákladná záležitost. I levnější obřad dnes vyjde na desetitisíce korun. Ušetřené peníze lze využít daleko účelněji.

Žít spolu bez obřadu je prostě "in"
Jedná se o současný módní trend, pro část lidí velmi přitažlivý. Podle statistik manželství ztrácí na své atraktivitě a sociologové zatím marně zkoumají, proč tomu tak je. Tento trend je patrný nejvíce ve skandinávských zemích. Pokud ale má být toto volné partnerství stabilní, měli by s ním být srozuměni oba dva. Dělat ústupky se v partnerství nevyplácí: psychologové v každém případě doporučují mluvit o tom společně a společně také najít takový model, který bude vyhovovat oběma.

Lidové noviny, 11. 11. 2003, Archiv LN