Sedm argumentů proč se svatbou neotálet

Lidové noviny, 11. 11. 2003, Archiv LN

Rozchod je obtížnější
Odborníci tvrdí, že svatební obřad zajišťuje stabilitu partnerského vztahu. Takzvaná rozvodová bariéra podle nich totiž zabrání uspěchaným rozhodnutím, při kterých jeden z partnerů práskne dveřmi po banální hádce. Ani jeden se posléze neodhodlá k prvnímu vstřícnému kroku, ačkoliv by oba dva o pokračování vztahu stáli.

Obřad a veřejné "přiznání" vztahu uklidní rodinu
Svatba je často důležitá pro dobré fungování širší rodiny. Především matka ženy se často jen těžko smiřuje s tím, že její dcera žije s partnerem "na hromádce". Platí to zvlášť v případech, pokud rodina žije v menší obci.

Ženy mužům příliš vycházejí vstříc
Příliš dlouhé společné soužití bez toho, že by partneři o svatbě a případném dítěti mluvili, nahrává pohodlnosti především mužů. Často si zvyknou na dokonalý servis a nulové závazky a po několika letech normálního fungování je těžké postavit před ně vidinu svatby a rodiny. Logicky pak svým vdavekchtivým partnerkám pokládají otázku: co se vlastně pro nás změní?

Muži ocení odvahu k definitivnímu řešení
Na druhou stranu i muži se cítí znejistěni, pokud ženy na jejich opatrné narážky týkající se svatby nereagují anebo je odmítnou. Mnozí z nich považují svatbu za pojistku trvání vztahu.

Pro děti je "manželství bez obřadu" těžko pochopitelné
Problém mohou mít děti - v České republice (na rozdíl třeba od skandinávských zemí, kde už je situace v zásadě vyrovnaná) je stále ještě manželství majoritní záležitostí a děti se většinou nechtějí lišit od svých spolužáků. Bezproblémové soužití mohou snadno narušit otázky: a proč se tvůj otec jmenuje jinak než tvá matka?

Manželé narážejí méně často na administrativní bariéry
Manželství usnadní řešení případné neplodnosti jednoho z partnerů. Jak v případě žádosti o umělé oplodnění, tak v případě žádosti o adopci jsou manželské páry ve výhodě.

Je to právně jednodušší
Praktických důvodů pro manželství existuje více: právo na podávání informací v nemocnici, dále také majetková práva (například nárok na byt, pokud partner zemře atd.), vydávání doporučených dopisů atd.

Lidové noviny, 11. 11. 2003, Archiv LN